Data Communication and Net Centric Computing

Added on - 21 Apr 2020

  • 14

    pages

  • 1747

    words

  • 6

    views

  • 0

    downloads

Showing pages 1 to 4 of 14 pages
Running Head: DATA COMMUNICATION AND NET-CENTRIC COMPUTING1Data Communication and Net-Centric ComputingInstitutionName of StudentDate
DATA COMMUNICATION AND NET-CENTRIC COMPUTING21.a).400Kbps Channel A400 Kbps Channel B1 00 01 10 11 1 10 11 11 10400 Kbps Channel C400 Kbps Channel D400Kbps Channel E TDM MUXb).400 kbps channelsTime slot 5 bits.Frame rate = Number of channels/time slotChannels = 400/5 =80kbps80*100000=8000000Frame rate= 8000000bps/5b= 1600000fps= 1600000fpsFrame Duration = 1/1600000 = 0.000000625 seconds=0.625 msc). MUX output bit rate = N*Maximum input Rate5* 400=2000kbps2000*1000= 2000000bps=2000000bps2.(i)
DATA COMMUNICATION AND NET-CENTRIC COMPUTING3Given Frame size =600 bytesOverhead =47 bytesACK frame size= 78 bytesŋ = Efficiency(a)R = 1.5MbpsProcessing time = 1.2msLoad size = 600+47 = 647 BytesTx = Load size / R = 647*8/1.5*10^6= 3.45 msTax = ACK frame size /R=78*8 / 1.5*10^6=0.416 msWhen RTT = 1.5msTotal time = Tx + RTT + Processing time + Tax=3.45 ms + 1.5 ms + 1.2 ms + 0.416 ms= 6.566 ms.ŋ = Tx/Total time3.45/6.566= 52.54%When RTT= 13ms
DATA COMMUNICATION AND NET-CENTRIC COMPUTING4Total time = Tx + RTT + Processing time + Tax=3.45 ms+13 ms+1.2 ms+0.416 ms=18.066 ms.ŋ = Tx/Total time=3.45/18.066=19.09%When RTT= 117msTotal time = Tx + RTT + Processing time + Tax=3.45 ms+117 ms+1.2 ms+0.416 ms=122.066 ms.ŋ = Tx/Total time3.45/122.066=2.83%When RTT = 1.25 secondsTotal time = Tx + RTT + Processing time + Tax=3.45ms +1250ms+1.2ms+0.416ms= 1255.066 ms.ŋ = Tx/Total time=3.45/1255.066=0.275 %
desklib-logo
You’re reading a preview
card-image

To View Complete Document

Become a Desklib Library Member.
Subscribe to our plans

Download This Document