Management Accounting Assignment - Doc

Added on -2020-07-22

| 7 pages| 1482 words| 67 views

Trusted by 2+ million users,
1000+ happy students everyday

Showing pages 1 to 3 of 7 pages

Introduction to managementaccounting
TABLE OF CONTENTSINTRODUCTION...........................................................................................................................1TASK...............................................................................................................................................1a) Calculation of cost using conventional method......................................................................1b) Calculation of cost of each activity.........................................................................................1c) Calculation of per unit cost using ABC method.....................................................................2d) calculation of price to be charged...........................................................................................2e) Mispricing of product due to conventional method................................................................3f) Advantages of ABC.................................................................................................................4g) Disadvantage of activity based costing...................................................................................4CONCLUSION................................................................................................................................4REFERENCES................................................................................................................................5
INTRODUCTIONIn business, it is very important that cost shall be calculated in an appropriate manner andfor that, various decisions will be made under management accounting (DRURY, 2013). By this,the cost that can be avoided will be identified and this will lead to cost saving. In this report,conventional and activity based costing will be discussed in context with Jackson limited whichis involved in the production of two products.TASKa) Calculation of cost using conventional methodIn the earlier times, method with the help of which cost was calculated is conventional. Inthis method, all the direct costs will be taken into consideration. Overheads incurred will becalculated in total and then will be allocated among various products that are manufactured.Below is provided calculation of cost with the help of this method.Particulars Martha Fred Direct material cost 6040Direct labour cost4530Manufacturing overheads 136136Cost per unit241206Manufacturing cost per unit = 816000/6000 = 136b) Calculation of cost of each activityIn any business, there are various costs which are incurred and all of them are classifiedin different groups which are known as cost pools (Lambert and Sponem, 2012). The productioncost will be calculated in proper manner as total cost that is incurred is divided on the basis of theactivities that are undertaken. Particulars Setup andinspectioncostMachinerelated costPlant relatedcostEngineering ACost driverNumber ofproductionTotal machinehoursSpace in sqfootNumber oforder changes1

Found this document preview useful?

You are reading a preview
Upload your documents to download
or
Become a Desklib member to get accesss

Students who viewed this