Statistics Practice Problems and Solutions

Verified

Added on  2023/06/08

|4
|1051
|105
AI Summary
This article contains solutions to practice problems related to statistics. It covers topics such as sample size, random sampling, percentiles, variance, standard deviation, probability, and independence. The solutions are applicable to various subjects and courses offered by different colleges and universities.
tabler-icon-diamond-filled.svg

Contribute Materials

Your contribution can guide someone’s learning journey. Share your documents today.
Document Page
Question 1:
Sample size = 100000/200 = 500
Question 2:
k = (total sample)/(size of random sample) = 3500/175 = 20
sampling process will start between 1st and kth employee (including both).
Question3:
Sorted List =[146, 204, 280, 298, 320, 356, 445, 450, 470, 786, 800, 820, 849, 918, 957, 964]
20th Percentile(index) = 0.20 * 16 = 3.2(index). Therefore 20th Percentile = 280.
60th Percentile (index) = 0.60 * 16 = 9.6(index). Therefore 60th Percentile = 786.
Q1 is the median (the middle) of the lower half of the data, and Q3 is the median (the middle) of the upper
half of the data
Quartile Q1: 309
Quartile Q2: 460
Quartile Q3: 834.5
IQR = 834.5 – 309 = 525.5
Question 4:
a)
Sample variance (s2)= (xi-x)2(n-1)
xi = a number in data set
x = mean (average)
n = total number of samples in dataset
In the given example,
n = 8
x = (4+3+0+5+2+9+4+5)/8 = 4
Sample variance (s2) = (xi-x)2(n-1) = (0+1+16+1+4+25+0+1)/7 = 48/7 = 6.8571
b)
Sample standard deviation (Sx) = (xi-x)2(n-1) = 6.8571 = 2.6186
Question 5:
Using Emperical Rule,
tabler-icon-diamond-filled.svg

Secure Best Marks with AI Grader

Need help grading? Try our AI Grader for instant feedback on your assignments.
Document Page
For 68% of data fall:
Time Range 1=419 -27=392 Minutes.
Time Range 2 = 419+27 = 446 Minutes
For 95% of data fall:
Time Range 1=419 –(2*27)=365 Minutes.
Time Range 2 = 419+(2*27) = 473 Minutes
For 99.7% of data fall:
Time Range 1=419 –(3*27)=338 Minutes.
Time Range 2 = 419+(3*27) =500 Minutes
Question 6:
n = 300
a)
n(A) = 42+54+21 = 117
P(A) = n(A)/n = 117/300 = 0.39
b)
n(Z) = 21+39+12 = 72
P(Z) = 72/300 = 0.24
c)
P(A ∩ X) = 42/300 = 0.14
d)
P(B ∩ Z) = 39/300 = 0.13
e)
P(A C) = (n(A)+n(C))/n = (117+66)/300 = 0.61
f)
P(A ∩ B) = n(A ∩ B)/n = 0/300 = 0
Document Page
Question 7:
D E
A 0.32 0.16
B 0.20 0.12
C 0.16 0.04
a. P(A) = 0.32+0.16 = 0.48
b. P(E) = 0.16+0.12+0.04 = 0.32
c. P(A E) = 0.16
d. P(A E) = P(A E)/P(E) = 0.16/0.32 = 0.5
Question8:
Let A = the event that a woman randomly selected participate in labor force, and B = the event that a woman
randomly selected is married, and ~X = complement of X.
a. P(A or B) = P(A) + P(B) - P(A and B) = .75 + .78 - .61 = .92
b. P[(A and ~B) or (B and ~A)] = P(A and ~B) + P(B and ~A) = P(A) - P(A and B) + P(B) - P(B and A)
= .75 - .61 + .78 - .61 = .14 + .17 = .31
c. P(~A and ~B) = P(~(A or B)) = 1 - P(A or B) = 1 - .92 = .08
Question 9:
a)
P(B | A) = P(A B)/P(A)
P(A B) = P(A)*P(B | A) = (0.40)*(0.25) = 0.1
b)
P(A | C) = P(A C)/P(C)
P(A C) = P(C)*P(A | C) = (0.35)*(0.80) = 0.28
c)
If A and B are independent, P(A B) = 0
d) If A and C are independent, P(A C) = 0
Document Page
Question 10:
Ans:
Variable 1
Variable 2 E F
A 85 75
B 40 55
C 40 85
D 95 25
a. P(F) = 240/500 = 0.48
b. P(B F) = 280/500 = 0.56
c. P(D F) = 25/500 = 0.05
d. P(B | F) = P(B F)/P(F) = (55/500)/(240/500) = 55/240 = 0.23
e. P(A B) = P(A)+P(B) = 255/500 = 0.51
f. P(B C) = n(B C)/n = 0
g. P(F | B) = P(B F)/P(B) = 55/95 = 0.58
h. P(A | B) = P(A B)/P(B) = 0
i. P(B) = 95/500 = 0.19
j. Based on your answers to these calculations, parts a, d, g and i, are variables 1 and 2 independent?
Why or why not? I guess yes!
chevron_up_icon
1 out of 4
circle_padding
hide_on_mobile
zoom_out_icon
logo.png

Your All-in-One AI-Powered Toolkit for Academic Success.

Available 24*7 on WhatsApp / Email

[object Object]